Charakteristika produktu:
Vysoce účinný dezinfekční prostředek proti virům, bakteriím a plísním (hnilobě).
ničí 99,99% všech virů, bakterií a plísní.
likviduje kontaminaci viry ptačí chřipky, SARS a Covid-19
dlouhodobá ochrana ošetřeného povrchu
po aplikaci likviduje kontaminaci (viry, bakteriemi, plísněmi a hnilobou)
100% účinný při likvidaci plísní a hnilob
univerzální použití
zabraňuje křížové kontaminaci.
"Tajemství" dezinfekčních prostředků Sanosil spočívá v dvoufázovém účinku a synergickém efektu jejich hlavních komponentů - peroxidu vodíku a stříbra.
Zjednodušeně řečeno: peroxid vodíku atakuje buněčné stěny mikroorganismů, stříbro působí v jejich nitru. Zatímco peroxid vodíku se rozkládá na kyslík a vodu, stopy stříbra zůstávají na dezinfikovaných povrchu. Jsou neviditelné, nejsou toxické, ale aktivně a účinně zabraňují mikrobiologické rekontaminaci.
Sanosil je fungicidní přípravek hotový k použití. Je prokazatelně účinný proti grampozitivním a gramnegativním bakteriím, spóry tvořícím organismem, virem (s ochranným obalem nebo bez něj), kvasinkám, jakož i širokému spektru prvoků. Účinnost dezinfekčním prostředků Sanosil® je testována a potvrzena proti mnohým patogenům ve více než 280 testech a studiích provedených známými mezinárodními institucemi (laboratořemi, univerzitami).
Dezinfekční prostředky Sanosil jsou registrovány v Deutsche Gesellschaft für Hygiene und Mikrobiologie (Německá společnost pro hygienu a mikrobiologii).
Použitá účinná látka je peroxid vodíku, který je neškodný pro životní prostředí. Během komplexního výrobního postupu je účinná látka stabilizovaná a posílena stříbrem, čímž se dosahuje výrazně lepší účinnost proti mikroorganismům.
Elementární kyslík, vznikající z peroxidu vodíku, atakuje buněčné stěny mikroorganismů přímým kontaktem. Chemická reakce kyslíku s molekulami buněčných stěn (membrána cytoplazmy) způsobuje jejich denaturaci a destrukci. Tento efekt je posílen účinkem stříbrných iontů, které se vážou na disulfidové vazby proteinů reprodukčního komplexu i metabolického systému mikroorganismů, přičemž dochází k jejich inaktivaci a okamžitému usmrcení buněk a myceliem.
Kategorie použití (jednotlivé použití rozepsány níže v textu):
rostlinná výroba
Živočišná výroba
povrchová dezinfekce
Obytné prostory / depozitář / Sklady
Společenské a administrativní prostory
Sanace po povodni a zatopení
Nemocnice a polikliniky
veterinární kliniky
Školy, školky, dětské centra a jídelny
Laboratoře a inkubátory
operační sály
Muzea / Galerie / Knihovny / Archívy
úprava TUV
Klimatizace a vzduchotechnika
POZOR! Není určen k dezinfekci pokožky (rukou a jiných částí těla)
Výhody používání:
Jednoduchá aplikace;
Univerzální použití;
Dlouhodobí účinek díky patentované formulací;
Nebarví a nemá žádný zápach;
Vysoká účinnost - ničí 99,99% všech virů, bakterií a plísní;
Možnost použití od 0 - 95 ° C;
Prakticky 100% odbouratelný;
Netřeba oplachovat a neutralizovat;
Žádné vedlejší účinky na ovoce a zeleninu;
Složení, které nezanechá žádné stopy dezinfekčního prostředku na ovoci a zelenině určené pro lidskou spotřebu;
Schopnost ničení biofilmů;
Zajišťuje možnost dlouhodobého skladování;
Splňovat všechny národní a mezinárodní kvalitativní standardy.
Rozsah použitia:
plodiny (zelenina, ovocie, kvety .....) pred a pri skladovaní, zabraňuje tvorbe plesní a hnilôb, rovnako ich zastavuje a likviduje
umývanie (morenie) zozbieraného ovocia a zeleniny, ochrana proti plesniam na poškodených častiach a celom plode
steny, stropy, podlahy a iné časti priestorov (pivnica, komora, garáž ...)
vysoko účinne zastavuje a likviduje plesňou napadnuté časti budov a stavieb
prepravky, debny, náradia, nástroje a iné pomôcky určené pre kontakt s plodinami
Dezinfekcia
univerzálna a vysoko účinná dezinfekcia plôch kontaminovaných výrusmi, baktériami a plesňami
dezinfekcia kuchyne, kúpeľne, sprchy, toalety, atď.
kuchyňa - podlahy, steny, stropy, pracovné dosky, zariadenia, nástroje
sanitárne zariadenia - podlahy, steny a stropy vo vlhkých priestoroch, kúpeľne, umývadlá, toalety, práčovňa
izby - podlahy, steny, stropy , postele, prikrývky, koberce
klimatizačné systémy / vetranie - práčky vzduchu, zvlhčovače, ventilačné šachty
kontaminované časti interiéru alebo exteriéru budov
kontaminované časti dopravných prostriedkov
Úprava vody
zavlažovanie, umývanie, chladenie
Rastliny
hydroponické živné roztoky
postreková voda / chladiaca voda
dezinfekcia ovzdušia
zariadenia, stroje, nástroje
dopravné pásy, prepravné zariadenia
Ochrana / konzervovanie
ochrana proti chorobám po zbere úrody
kvety, ovocie, zelenina, atď.
Zpracování / skladování
skladovací, zpracovatelské a chladící prostory
přepravní zařízení, třídící linky, vozidla
mycí zařízení
zařízení na zpracování, balicí materiály
chladící systémy, pračky a zvlhčovače vzduchu, ventilační šachty
pracovní oděvy
Přeprava / doprava
přepravní zařízení, přepravky apod.
přepravní a nákladní vozidla
"Tajemství" dezinfekčních prostředků Sanosil spočívá v dvoufázovém účinku a synergickém efektu jejich hlavních komponentů - peroxidu vodíku a stříbra.
Zjednodušeně řečeno: peroxid vodíku atakuje buněčné stěny mikroorganismů, stříbro působí v jejich nitru. Zatímco peroxid vodíku se rozkládá na kyslík a vodu, stopy stříbra zůstávají na dezinfikovaných povrchu. Jsou neviditelné, nejsou toxické, ale aktivně a účinně zabraňují mikrobiologické rekontaminaci.
Dosud nebyla zjištěna žádná rezistence mikroorganismů na Sanosil.
V prosinci roku 2014 obdržel přípravek SanoGarden (Sanosil Super 25 Ag (S010) od amerického úřadu EPA potvrzení účinnosti a zařazení jako účinná dezinfekce na virus Ebola.
Kromě jiných potvrzena účinnost i proti:
Anthracis, amoebae, cholera, ECBO, herpes, hepatitidy, HIV, chřipka, ptačí chřipka (H5N1, H5, H7 a H9), Legionářská nemoc, listerie, meningitida, MRSA (Methicilin rezistentní Staphylococcus aureus), mycoderins, Newcastle obrna, pseudorabies, tuberkulóza, Vaccin, VRE.
Sanosil S010 je účinný prostředek proti plísním s vynikajícími účinky a jednoduchým použitím. Rozloží se praktick na 100% na vodu a kyslík. Na povrchu zanechané zůstatky dezinfekčního prostředku působí proti opětovnému nárůstu plísní.
Sanosil S010 nemá žádný nepříjemný zápach jako většina běžných dezinfekčních prostředků, není kancerogenní ani mutagenní.
Kromě hub a plísní je Sanosil S010 vysoce účinný i proti bakteriím (včetně sporulujících bakterií), virům, kvasinkám tak protože (jednobuněčných) a řasám.
Přesvědčující účinek dezinfekčního prostředku Sanosil S010 je uznán (uveden v seznamu DGHM), dodnes bylo provedeno více než 270 zkoumání proti různým zárodkům a účinnost byla při všech testech potvrzena (mezinárodně uznávané laboratoře a univerzity).
Jako účinná látka je použit pro životní prostředí nezávadný peroxid vodíku, který byl speciálním postupem stabilizovaný a přidáním stříbra byl jeho účinek proti mikroorganismům vylepšený. Oproti normálnímu peroxidu vodíku jsme dosáhli několikanásobně vyšší biocidní účinek.
Vlastnosti:
trvalá likvidace plísní zabraňuje jejich opětovnému růstu
trvanlivý, účinný efekt
není toxický ani karcinogenní
ekologický
viditelný efekt - pění nebo nepění
bez obsahu chlóru - žádný zápach
žádný škodlivý vliv na vzduch v místnosti
BEZ CHLORU PROTI PLÍSNÍM
1 | ÚČINEK
Účinek je založen na obou složkách a to na peroxidu vodíku a stříbra. Odštěpením elemetárny kyslík napadá při přímém kontaktu plíseň a působí dezinfekčně. Ionty stříbra působí oligodynamický (schopnost stříbra usmrcovat bakterie), usmrcují bakterie a houby a zabraňují opětovnému napadení. Opakovaným použitím se tento účinek násobí. Nevznikají žádné toxické výpary a zápachy, které by unikaly do okolního prostředí
2 | POUŽITÍ
Dezinfekční prostředek nastříkat na postiženou plochu a nechat působit minimálně 1 hodinu. Pak místo pomocí houbičky nebo hadříku otřít, případně sklouzl tak, aby se odstranily odumřelé zbytky plísní. Opakuje se tak dlouho, dokud se při nastříkání na postižené místo nepřestanou tvořit bublinky (kyslík). Podle rozsahu napadení plísní a použití se odlišuje spotřeba. Obecně se počítá s cca 0,1 - 0,3 litrů / m ?.
3 | OBLAST VYUŽITÍ
Dezinfekční prostředek lze použít na všechny voděodolné povrchy v domácnosti. Peroxid vodíku je bělidlo. Prosím otestujte proto před prvním použitím produkt na nenápadném místě. Zpravidla je bělící účinek ne tak silný jako při běžném chloru. K tomu má produkt díky přidanému stříbru mnohem větší účinek, takže obsah peroxidu vodíku je zredukován pod 8%. I přesto je výrobek velmi účinný proti množství plísní. Při výskytu plísní je třeba zjistit jejich původ Malé plochy napadené plísní (do cca 0,5 m?) Lze bezproblémově odstranit s dezinfekčním prostředkem Sanosil S010. Při větších plochách doporučujeme požádat o odbornou pomoc.
4 | VIDITELNÝ ÚČINEK
Když nanesete dezinfekční prostředek Sanosil S010 na postižené místo spatříte už po krátkém čase reakci: v dezinfekčním prostředku Sanosil S010 obsažený peroxid vodíku se rozloží na vodu a kyslík, přitom vznikne množství malých vzduchových bublinek. Tím se usmrtí plísně. Pokud by se na místě netvořily žádné bublinky, protože např. na tomto místě byl Sanosil S010 již několikrát použit, znamená to, že plíseň na tomto povrchu již není aktivní. Může se ale stát, že se plíseň nachází pod povrchem. V tomto případě se po určité době opět ukáže. Proto doporučujeme takové místo pozorovat a v odstupech 1-3 měsíců znovu vydezinfikovat. Pokud se plíseň stále vrací, je nezbytná analýza. "Pěnivý" efekt je pouze upozornění, zda se jedná o aktivní nebo neaktivní plísně. Na přesné určení je třeba mikrobiologické vyšetření.
složení:
5g / 100g (5%) peroxidu vodíku
0,01 g / 100g (0,010%) stříbra
Návod k použití:
Přípravek Sanosil Super 25 Ag (S010 Ag) se aplikuje neředěný v dávce 50-100ml / m2. Obsah 500ml rozprašovače Vám vystačí na 5-10m2 plochy nebo povrchu který potřebujte ošetřit. Ošetřovaný povrch musí být zbaven hrubých nečistot, které by zabránily kontaktu přípravku s povrchem. Požadovaný povrch, plochu, plodinu postříkejte doporučeným množstvím přípravku a nechte před další manipulací působit 30-60min. Během aplikace nesmí teplota klesnout pod bod mrazu.
Biocidní účinek: přípravek začíná účinkovat v rozmezí 1-60min.
Vedlejší účinky: žádné
skladování:
Skladujte v původním originálním obalu ve svislé poloze. Skladujte na chladném místě. Chraňte před vlhkostí a před mrazem. Nemíchejte s jinými přípravky, směsmi a látkami. Uchovávejte mimo dosah hořlavých materiálů a chemikálií. Skladujte do 2 let od data výroby.
Používejte biocidní přípravek bezpečně. Před použitím si přečtěte údaje na obalu a připojené informace k výrobku.
Sanosil AG je švýcarská společnost, která se od roku 1982 zabývá výzkumem, vývojem, výrobou a globální distribucí dezinfekčních prostředků Sanosil® pro profesionální i domácí využití. V současnosti jsou produkty Sanosil® exportovány do více než 40 zemí a distribuované profesionálními obchodními organizacemi, výhradními i nedoprovázených zástupci, joint-venture partnery, licencemi nebo vlastními dceřinými společnostmi.
Švýcarská společnost Sanosil vyvinula patentem chráněné, bezchlorové, dezinfekční a dezinfekčního-čisticí prostředky, které se celosvětově prodávají již od roku 1982.
Cílem společnosti bylo vyvinout ekologický produkt, který nevytváří karcinogenní, mutagenní ani toxické rozpadu sloučeniny, neohrožuje životní prostředí a hlavně není škodlivý pro lidi a zvířata. Jde o ekologickou dezinfekce, která je kombinací peroxidu vodíku a koloidního stříbra. Reakcí se peroxid vodíku rozloží na vodu a kyslík a koloidní stříbro zůstává na povrchu, aby ho dlouhodobě chránilo.
V zemědělství účinné proti nejvíce vyskytujícím se patogenům:
Jablka
modrá plíseň
šedá plíseň
černá plíseň
hořká plíseň
Penicillium expansum (f)
Botrytis cinerea (f)
Physalospora obtusa (f)
Glomerella CINGULATA (f)
Hrozny a drobné ovoce
modrá plíseň
Rhizopus hniloba
Penicillium sp. (F)
Botrytis cinerea (f)
Rhizopus stolonifera (f)
Brambory
Fusáriová cibulová hniloba
mokrá hniloba
Bakteriální měkká hniloba
Slizovitý měkká hniloba
Fusarium spp. (F)
Pythium sp. (F)
Erwinia spp. (B)
Clostridium spp. (B)
Broskve a švestky
hnědá hniloba
Rhizopus hniloba
šedá plíseň
modrá plíseň
Alternaria hniloba
Gilbertella hniloba
Monilinia fructicola (f)
Rhizopus stolonifera (f)
Botrytis cinerea (f)
Penicillium sp. (F)
Alternaria sp. (F)
Gilbertella persicaria (f)
Brambory
Bakteriální měkká hniloba
černá hniloba
kruhová hniloba
Java černá hniloba
Fusáriová povrchová hniloba
Fusáriová kořenová a byľová hniloba
Rhizopus měkká hniloba
uhlová hniloba
Erwinia chrysanthemi (b)
Ceratocystis fimbriata (f)
Pythium spp. (F)
Diplodia gossypina (f)
Fusarium oxysporum (f)
Fusarium solani (f)
Rhizopus nigricans (f)
Marcrophomina sp. (F)
Rajčata a koření
Alternaria hniloba
Buckeye hniloba
šedá plíseň
měkká hniloba
kyselá hniloba
Bakteriální měkká hniloba
vyzrálá hniloba
Alternaria alternata (f)
Phytophthora sp. (F)
Botrytis cinerea (f)
Rhizopus stolonifera (f)
Geotrichum candidum (f)
Erwinia spp. (B) or Pseudomonas spp. (B)
Colletotrichum sp. (B)
Zelenina obecně
Vodná měkká hniloba
Cotton leak
Fusáriová hniloba
Bakteriální měkká hniloba
Sclerotinia sp. (F)
Pythium Butler (f)
Fusarium sp. (F)
Erwinia sp. (B) or Pseudomonas spp. (B)
* F = plíseň, b = bakterie
ROSTLINNÁ VÝROBA
Rostlinná výroba - omezení ztrát po sklizni
Snižování ztrát potravin po sklizni je v konkurenčním ekonomickém světě jedním z hlavních cílů zemědělství. Až 39% vysoce se kazících komodit, jako jsou rajčata, meruňky a hrušky se zničí dříve než se dostanou ke spotřebiteli. Největší ztráty jsou způsobeny hnilobou a / nebo plísněmi. Opatření, které podnikají producenti na snižování ztrát, se projevují v zvýšených cenách těchto komodit.
Zjistilo se, že hlavním důvodem ničení čerstvě sklizených ovoce nebo zeleniny je způsoben mikroorganismy. Aby se omezily biotické ztráty po sklizni, je nezbytné zjistit maximum informací o podstatě organismů způsobujících choroby, o podmínkách, které podporují jejich výskyt a faktorech, které ovlivňují jejich schopnost způsobovat tyto ztráty.
Snížení kontaminace
Před balením nebo skladováním sklizeného ovoce nebo zeleniny, tyto se často myjí, aby se odstranily nečistoty a prach. Bohužel mycí voda často obsahuje vysokou koncentraci patogenních mikroorganismů. Takže přestože prach a nečistoty se promýváním odstranili, současně se ovoce nebo zelenina rovnoměrně pokryly vrstvou mikroorganismů. Pravděpodobnost hnilobného rozkladu se zvyšuje velikostí a hloubkou poškozeného povrchu ovoce nebo zeleniny, jakož i délkou času, během kterého jsou plodiny ponechány ve vodě a teplotou okolí.
Přidáním dezinfekčního prostředku do mycí vody lze dosáhnout značné snížení množství patogenních mikroorganismů, které významně přispívá k delší životnosti plodin.
Požadavky, které musí splňovat vhodný dezinfekční prostředek
Dezinfekční prostředky, které mají být použity v potravinářském a nápojovém průmyslu na ochranu před ztrátami plodin po sklizni, by měly splňovat následující podmínky:
Všeobecné použití, tj musí zlikvidovat maximální množství škodlivých mikroorganismů;
Žádné vedlejší účinky na ovoce a zeleninu;
Nesmí poškozovat životní prostředí a podle možnosti by měly být zcela biologicky odbouratelné;
Dlouhotrvající účinek;
Schopnost ničení biofilmů;
Nesmějí být toxické a musí se dát jednoduše používat;
Přijatelná cena;
Možnost dlouhodobého skladování;
Účinné v čerstvé vodě;
Jednoduché dávkování a možnost stanovení koncentrace na místě použití;
Takové chemické složení, které nezanechá žádné stopy dezinfekčního prostředku na ovoci a zelenině určené pro lidskou spotřebu;
Splňovat všechny národní a mezinárodní kvalitativní standardy.
Sanosil Super 25 AG splňuje všechny uvedené podmínky.
Expoziční čas
Účinnost ošetření dezinfekčním prostředkem Sanosil Super 25 závisí významně na expozičním čase, během kterého na plodinu působí. Rychlé ponoření plodiny do dezinfekčního prostředku je mnohem méně efektivní než delší expoziční čas, ačkoli Sanosil Super 25 vyvíjí hlavní část svého dezinfekčního účinku během prvních minut svého působení.
Živočišná výroba
Chov drůbeže, prasat a skotu
Propuknutí infekčních nemocí způsobených bakteriemi, viry, plísněmi, houbami a kvasinkami představuje jednu z největších hrozeb v komerčních drůbežárnách nebo velkochovech prasat. Vysoký úhyn v důsledku rozšíření nemocí výrazně snižuje zisk a prosperitu farem. Proto každý chovatel udělá vše, aby se vyhnul takovým ztrátám. Eliminace, resp. snížení biologických rizikových faktorů (infekčních nákaz) pečlivým čištěním a dezinfekcí jsou nejefektivnější formou snížení úmrtnosti a optimalizací zabezpečení zisku v drůbežárnách.
Sanosil Dezinfekční Program je vyvinut ve spolupráci s chovateli drůbeže a prasat ve Švýcarsku a v zahraničí. Produkty a postupy Sanosil byly testovány v reálných podmínkách drůbežáren a potvrdilo se, že jsou efektivní proti širokému spektru patogenů a obávaných mikroorganismů, jako jsou bakterie E.coli nebo Newcastleská choroba (newcastleská choroba) a nedávno ptačí chřipka (aviálna virová influenza) H5N1, H5 , H7, H9, jakož i bakteriím E. coli, Clostridium bacteria nebo Corona viruses.
Je dokázáno, že Sanosil® produkty jsou také účinné proti vysoce rezistentním mikroorganismům, které se obtížně eliminují. Navíc, dezinfekční prostředky Sanosil jsou účinné proti bakteriím v potravinářství, jako jsou Campylobacter a Salmonella.
Eliminace, resp. snížení biologických rizikových faktorů (infekčních nákaz) pečlivým čištěním a dezinfekcí jsou nejefektivnější formou snížení úmrtnosti a optimalizací zabezpečení zisku v chovech prasat.
Cílem samozřejmě není vytvořit sterilní "prasečí chlívek", ale dosáhnout kvantitativní snížení infekčních mikroorganismů a tak zlepšit zdravotní stav zvířat a jejich prosperitu. Snížení používání léčiv (antibiotika, sulfonamidy, atd.) Nejen šetří finanční prostředky, ale vychází vstříc rostoucím požadavkům spotřebitelů týkajících se bezpečnosti potravin a otázek životního prostředí.
Sanosil Dezinfekční Program je vyvinut ve spolupráci s chovateli prasat ve Švýcarsku a v zahraničí. Produkty a postupy Sanosil® byly testovány v reálných podmínkách chovů a potvrdilo se, že jsou efektivní proti širokému spektru patogenů a obávaných mikroorganismů, jako jsou bakterie E. coli, Clostridium bacteria nebo Corona viruses.
Je dokázáno, že Sanosil® produkty jsou také účinné proti vysoce rezistentním mikroorganismům, které se obtížně eliminují.
POVRCHOVÁ DEZINFEKCE
povrchová dezinfekce
Naaplikujte přípravek Sanosil
Nechte zaschnout. Omytí vodou není nutné.
OBYTNÉ PROSTORY / DEPOZITÁŘ/ SKLADY
Faktory způsobující růst plísní
Plísně a jejich spóry můžeme najít skoro všude; jsou součástí našeho přirozeného prostředí. Růst plísní ve vnitřních prostorách je obyčejně určován třemi faktory: vlhkostí, dodáváním potřebných živin a teplotou.
Plísně mohou růst na různých materiálech, jako jsou:
dřevo, překližka
papír, lepenka
tapety, lepidla
syntetické materiály, plasty, silikon
koberce a ostatní podlahové materiály a lepidla
malby / barvy a laky
kůže
Dokonce i na cementových a betonových podlahách může dojít k růstu plísní. V případě jisté vlhkosti (cca 80% relativní vlhkosti vzduchu) plísně se mohou vyvinout i na materiálech, které nelze považovat za zdroj živin (např. Sklo) za předpokladu, že je na nich usazen organický materiál a prach.
Ideální podmínky růstu jsou také na površích, kde kondenzuje vlhkost.
Jsou plísně nebezpečné nebo jen nepříjemné?
Plísně se rozmnožují pomocí maličkých spór. Spóry plísní se vznášejí ve vzduchu venku i uvnitř. V závislosti na velikosti a tvaru se mohou vznášet ve vzduchu hodiny a dokonce dny. V malých množstvích jsou obyčejně spóry plísní neškodné. Neustále vystavení působení plísní však může způsobit alergické reakce a další zdravotní problémy, zejména senzitivním jedincům. (Některé typy plísní, tzv. Toxické plísně, emitují jedovatý mykotoxin.) Známé alergické reakce způsobují ucpání nosu, kýchání, rýmu, zánět spojivek, kopřivku a astma, bolesti hlavy, horečku a průjem. Jedinci s oslabeným imunitním systémem (nemluvňata, nemocné osoby, starší lidé, atd.) Mohou být dále ohroženi sporami v dýchacím ústrojí, což může způsobit vážné plicní infekce (mykóza).
Sanace: první kroky
Prvním krokem sanace je lokalizace plísňové kontaminace. Charakteristický plísňový zápach nebo skvrny na stěnách, stropech nebo nábytku jsou indikátory problému. Možná bude nutné zpřístupnit stropy, podkroví, či jiné prostory atd., Aby se našel zdroj kontaminace.
Sanační akce, která neodstraní příčinu růstu plísní, nemůže být úspěšná z dlouhodobého hlediska. Opětovná kontaminace se dříve či později znovu objeví (dokonce ani nejlepší fungicid nemůže zaručit úspěch, pokud se neodstraní zdroj plísňové kontaminace).
Ovládat plísně znamená ovládat vlhkost. Objevení a eliminace problému vlhkosti je nejdůležitějším krokem ke kontrole plísní. Sledování teploty a relativní teploměrem a vlhkoměrem je velmi užitečné.
Pravidlo pro apartmány a byty: riziko vzniku plísní v důsledku kondenzace vlhkosti může existovat v období podzim / zima, jestliže při pokojové teplotě 20 ° C, je naměřená relativní vlhkost vzduchu 65% více než 3 hodiny denně. Měření se provádí ve středu místnosti, přibližně 1 m nad podlahou.
Existuje mnoho zdrojů vlhkosti. Nejčastěji zdroje v budovách jsou například:
a) vnější vlhkost:
střecha a klempířské netěsnosti / trhliny (zejména na plochých střechách);
praskliny ve zdivu;
nedostatečné vysušení po stavebních pracích;
průnik vody z důvodů netěsnosti potrubí, prasklých vodovodních a odpadních potrubí, povodní atd.
b) vnitřní vlhkost:
nedostatečné vyhřívání a ventilace zejména v těsně uzavřených a izolovaných budovách;
špatné nebo nedostatečné odvětrávání v koupelnách bez oken;
kondenzace vlhkosti na chladných površích jako jsou venkovní stěny. Příklad: vlhkost bude kondenzovat při ochlazení povrchu z 20 ° C na 13 ° C při relativní vlhkosti 60%.
Odstraňte zdroj poškození adekvátními opravnými pracemi a odstraňte viditelné důsledky zesílením větrání a / nebo odvlhčováním ohrožených oblastí, čímž se odstraní ideální podmínky pro růst a zabrání se dalšímu růstu plísní.
Sanace: odstranění plísní
Na odstranění plísní se často doporučuje ocet jako starý domácí lék. Problém s octem je ten, že mnoho konstrukčních materiálů, zejména vápno, má tendenci neutralizovat kyselinu octovou. S octem se dodatečně poskytují plísním i nové živiny. Ani bór, ani hydrouhličitan sodný (jedlá soda) nedávají uspokojivé výsledky při odstraňování plísní.
Nejefektivnějším řešením je použití fungicidů. Jejich použití je však třeba pečlivě zvážit, protože mnohé fungicidy obsahují vysoce toxické látky (např. Rtuť, arsen, aldehydy ...), které mohou mít škodlivý vliv na zdraví při aplikaci ve vnitřních prostorech při delším používání. Povrchově aktivní látky / kvartérní amoniové sloučeniny jsou selektivní ve své účinnosti a neodstraňují všechny typy plísní. Přípravky obsahující aktivní chlor vytvářejí silný zápach a v kontaktu s kyselinami může docházet ke vzniku vysoce jedovatého chlóru.
Neškodný a účinný fungicidní přípravek je Sanosil s peroxidem vodíku a stříbrem jako hlavními aktivními látkami. Při ošetření napadených míst plísněmi se do okolí neuvolňují žádné látky kromě kyslíku (O2). Proto se v případě použití přípravku Sanosil netřeba obávat žádných vedlejších škodlivých účinků na okolní ovzduší. Velmi malé množství stříbra, zbývající na dezinfikovaných povrchu, je neviditelné a není toxické, ale účinně zabraňuje opětovné mikrobiologické kontaminaci.
Sanosil nemá žádný kancerogenní ani mutagenní účinek. Je prakticky neškodný pro odpadní vody a životní prostředí.
Použití
Obecně:
Pokud je to možné, izolujte postiženou oblast od ostatního bytového prostoru. Použijte plastickou fólii na oddělení pracovní oblasti od nepostižené části, zavřete dveře a před vstupem do nepostižené části si převlékněte oděv a přezujte obuv.
Nechytejte plísně holýma rukama - používejte ochranné rukavice.
Nevdechujte spóry plísní - používejte ochrannou masku (pokrývající ústa a nos) na ochranu proti jemnému prachu.
Zabraňte kontaktu spór plísní s očima - používejte ochranné brýle.
Používejte ochranné návleky na obuv nebo ji pečlivě vyčistěte mokrým hadrem po skončení desinfekčních prací.
Po dezinfekci se osprchujte a převlékněte. Vyperte pracovní oděv minimálně při 60 ° C.
Prvotní dezinfekce:
Při prvotní dezinfekci ošetřete plísňové skvrny 0,5 - 1dcl Sanosil. Už toto ošetření zneškodní velkou část plísní. Pokud je to možné, nechte působit roztok 2 - 4 hodiny, přestože 99% smáčených plísní je již zničených přibližně po 60 minutách.
Odstranění mrtvé biomasy
Protože mrtvé plísně mají stále alergický potenciál, měli by se důkladně, očistit kartáčem nebo oškrábat po počátečním ošetření Sanosilom, plastickou kartáčem a horkou vodou, pokud je to nezbytné. Poté nechte ošetřené místo důkladně vysušit. V případě velmi silného napadení plísněmi bude možná nutné odstranit vrchní vrstvu stěny (např. Tapetu, sádrovou omítku, omítku apod.) Používejte ochranné pomůcky. Odstraněné části stěny musí okamžitě zlikvidovat.
Post-dezinfekce
Druhá část dezinfekce se provede po první dezinfekci a čištění, aby se zajistilo důkladné odstranění jakýchkoliv ještě přítomných plísní. Po druhé desinfekčního aplikaci povrch znovu neoplachujte. Stěnu lze obnovit po vysušení. Během procesu se může používat vhodné čistící zařízení na vzduch. Toto zařízení efektivně snižuje množství spór ve vzduchu.
Praktické rady: práce s prostředkem Sanosil
Navlhčete plísňové skvrny prostředkem Sanosil přibližně 5 - 10 cm za její okraje. Dezinfekční prostředek se buď nastříká nebo nanese tamponem nebo širokou kartáčem. Prostředek se nanáší nezředěný. Použijte jen tolik dezinfekčního prostředku, kolik vsákne do stěny tak, aby po ní nestékal v kapkách. Nanášení může být nutné zopakovat v závislosti na intenzitě napadení.
Upozornění: na nátěrech bílých stěn (pigmenty oxidu titaničitého / titanová běloba) i plastických (rámy plastických oken) a lakovaných površích může dojít k vytvoření skvrn po použití dezinfekčního prostředku. Proto je vhodné odzkoušet účinek dezinfekčního prostředku na vhodném místě před jeho použitím. Výrobce nenese žádnou odpovědnost za případnou škodu, která vznikne v důsledku nesprávného použití přípravku.
Dávkování:
Přibližně 50 - 100 ml / m2 dezinfekčního prostředku Sanosil S010 (v závislosti na absorpční schopnosti příslušného povrchu). Podle rozsahu znečištění třeba postup několikrát zopakovat.
POUŽITÍ PŘÍPRAVKU SANOGARDEN PO POVODNÍCH
Problémy vznikající po povodni
Pronikání vody do budov může být způsobeno povodněmi, netěsnostmi střechy, únikem pitné vody, kumulací a neodtekaním odpadních vod, únikem páry atd. Poškození budovy vodou se může stát významným zdrojem mikrobiální kontaminace, zejména pokud jde o odpadní vody a povodně.
Voda může být odčerpána v relativně krátkém časovém období. Stavební materiály a zařízení jsou obyčejně vážně poškozeny vodou a pokryté bahnem. Kontaminované bahno začne brzy zapáchat a pravděpodobně dojde ke vzniku plísní a mikrobiologické kontaminaci. V tomto okamžiku nastává vysoké riziko infekce pro obyvatele budovy.
Tipy pro vyčištění
Po odčerpání vody ze zaplavených místností je důležité kontaktovat vašeho pojišťovacího agenta, aby prozkoumal poškození a abyste si prodiskutovali pojistné nároky. Po vyřízení pojistných záležitostí může začít postup čištění. Odstraňte všechna zařízení, zlikvidujte veškerý poškozený nábytek a materiály. Vymyjte a očistěte kartáčem bahno se zvláštním důrazem na rohy a malé praskliny. Všechny stěny a zařízení by měla být důkladně ošetřit čistou vodou.
Jako užitečné při tomto čištění se ukázaly detergenty na odbourávání tuků.
Dezinfekce po čištění
Po odčerpání vody a vyčištění celé budovy je třeba vydezinfikovat všechny zasažené plochy, čímž se výrazně snižuje riziko infekce fekálními a dalšími patogenními mikroorganismy. Současně může docházet i k potlačování nepříjemného zápachu.
Důkladná dezinfekce také zabraňuje kontaminaci plísněmi za předpokladu, že dezinfekční prostředek je účinný proti plísním.
Důležité požadavky, které musí splňovat dezinfekční prostředek
Dezinfekční prostředek na dezinfekci vodou poškozené budovy musí splňovat následující základní požadavky:
Dezinfekční prostředek by neměl mít žádné mezery ve své účinnosti, t. j. měl by být účinný proti bakteriím, virům, kvasinkám, houbám, plísním a řasám.
Neměl by uvolňovat žádné jedovaté nebo výbušné / hořlavé plyny.
Měl by být spolehlivý, bezpečný a snadno manipulovatelný.
Neměl by způsobovat žádné poškození životního prostředí (podzemních vod, ryb a jiných živočichů).
Měl by mít dlouhotrvající biocidní účinek.
Při aplikaci ve vnitřních prostorech by se neměly vytvářet žádné zapáchající látky.
Měl by být kompatibilní se širokou škálou materiálů, aby se většina povrchů mohla čistit stejným dezinfekčním prostředkem.
Dezinfekční prostředek SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) splňuje všechny výše uvedené požadavky
Princip práce
SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) je multi-komponentní dezinfekční prostředek.
Použitá účinná látka je peroxid vodíku, který je neškodný pro životní prostředí. Během komplexního výrobního postupu je účinná látka stabilizovaná a posílena stříbrem, čímž se dosahuje výrazně lepší účinnost proti mikroorganismům. Stopy stříbra, které zůstávají na ošetřených plochách, nejsou viditelné ani toxické. Účinně však zabraňují opětovné mikrobiologické kontaminaci.
Elementární kyslík, vznikající z peroxidu vodíku, atakuje buněčné stěny mikroorganismů přímým kontaktem. Chemická reakce kyslíku s molekulami buněčných stěn způsobuje jejich denaturaci a destrukci. Tento efekt je posílen účinkem stříbrných iontů, které se vážou na disulfidové vazby proteinů reprodukčního komplexu i metabolického systému mikroorganismů, přičemž dochází k jejich inaktivaci nebo vysrážení. Opětovná kontaminace povrchů ošetřených SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) je měřitelně ztížena (bakteriostatický účinek). Prostřednictvím odstranění spór plísní * je zabráněno jejich opětovnému růstu.
* Na odstranění plísní doporučujeme použít náš výrobek SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag), dezinfekční prostředek speciálně vyvinutý na boj proti kontaminaci plísněmi).
Aplikace
SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) se rovnoměrně nanáší na čisté a suché povrchy (které se již nelesknou od vlhkosti), neředěný, pomocí vhodného stříkacího zařízení / postřikovače. V případě vysoce kontaminovaných povrchů může docházet k tvorbě slabé pěny.
Expoziční čas: cca 4 - 12 hodin (nejvhodnější přes noc).
Takto ošetřené pokoje mohou být přístupné kdykoli, bez zvláštních ochranných opatření.
Dávkování: cca 0,2 l na m2
V případě silného znečištění doporučujeme opakovat aplikaci.
Vysoušení budovy
Po dokončení dezinfekce je nanejvýš důležité začít důkladně vysušovat budovu. Proto je nezbytné používání topných ventilátorů a odvlhčovacích zařízení.
V závislosti na tom, jak dlouho stavba byla pod vodou, sušící fáze může trvat dny až týdny.
Pokud se během sušení vytvářejí nepříjemné pachy, je nutné opakovat postup dezinfekce pomocí dezinfekčního prostředku SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag).
Aby se zabránilo jakémukoli riziku kontaminace plísněmi, nedoporučujeme přinášet jakékoliv vybavení a zařízení / příslušenství do budovy před jejím důkladným vysušením.
V případě znečištění plísněmi
Navzdory všem přijatým opatřením se může stát, že na povrchu začíná růst plíseň. Viditelný růst plísní lze úspěšně eliminovat fungicidním prostředkem SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag), s hlavními komponenty peroxidu vodíku a stříbra, je zcela netoxický, na rozdíl od mnoha fungicidních přípravků, které jsou na trhu k dispozici.
Při úpravě postižené oblasti se do prostředí kromě kyslíku (O2) neuvolňuje žádná jiná látka. Proto se při použití SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) netřeba obávat žádných negativních vedlejších účinků látek, které se mohou do prostředí uvolňovat při použití jiných dezinfekčních prostředků (chlor, atd.). Velmi malé množství stříbra, které zůstává na dezinfikovaných povrchu je neviditelné a netoxické, a účinně zabraňuje opětovné mikrobiologické kontaminaci. SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) nemá karcinogenní a mutagenní účinky. Je prakticky neškodný pro odpadní vody a životní prostředí.
NEMOCNICE A POLIKLINIKY
Hygiena v nemocnicích, zdravotnických zařízeních a veřejných budovách
Hygiena je věda, která se zabývá prevencí nemocí a zlepšováním a udržováním zdraví na základě čistoty. Termín hygiena je řeckého původu a znamená umění podporování zdraví. Je odvozeno od pojmenování řecké bohyně zdraví zvané Hygieia. V jistém smyslu hygiena znamená použití všech prostředků k zabránění rozšíření infekčních chorob, zejména pomocí čistoty a dezinfekce. Během první poloviny 19. století neznamenala čistota a dezinfekce nezbytnost v oblasti medicíny. Až Ignaz Semmelweis, který v roce 1840 poprvé dokázal, že dezinfekce může zabránit šíření chorob, položil jí nynější základy. Dnes je hygiena v nemocnicích předmětem seriózního zájmu. Nahromadilo se velké množství poznatků a dostupných je mnoho dezinfekčních metod. Neznamená to však, že vše v této oblasti je jasné a vyřešeno.
Podle oficiálních statistik, více než 500 000 pacientů je ročně infikovaných bakteriemi, plísněmi nebo viry během hospitalizace v nemocnicích jen v samotném Německu. Stále se zvyšující počet rezistentních mikroorganismů na antibiotika a rostoucí průměrný věk pacientů a jejich náchylnost na infekční choroby jsou dva hlavní důvody zvyšování počtu infekčních chorob nakažení pacientů během pobytu v nemocnicích. Tento druh infekcí nelze zcela eliminovat. Evropské studie ukazují, že takovými chorobami se nakazí 3,5 až 9,0 ze 100 pacientů. Jistá studie Německého Ministerstva zdraví přichází k závěrům, že až 25% z těchto nakaženi by se mohlo vyhnout. (Studie zaznamenává snížení rizika infekce, pokud se v nemocnicích a na klinikách zavede přísný a aktivní management kvality a správné hygieny. Výsledky studie: prokazatelný 26% pokles.) Stejné aspekty však lze aplikovat i na ostatní zdravotnická zařízení či podobné veřejné budovy.
Správný dezinfekční prostředek - těžký výběr
Většina dezinfekčních prostředků používaných v současnosti obsahuje jednu nebo více následujících základních složek: aldehydy, alkoholy, fenoly, halogeny a kvartérní amonné soli (QUATs).
Při výběru je třeba zvažovat zejména tyto aspekty:
Spektrum účinnosti: Mnoho dezinfekčních prostředků na trhu je schopné ničit jen malý rozsah mikroorganismů způsobujících choroby. Takový výběr může vést uživatele k falešnému pocitu bezpečnosti, protože spolehlivost takových dezinfekčních prostředků je diskutabilní.
Použití: Produkty, které jsou negativně ovlivněny teplotou, povrchovou strukturou a / nebo jsou inaktivovány přítomností proteinů, nejsou stabilní ve své spolehlivosti. Lehce zápalné / hořlavé produkty kromě toho přinášejí riziko vzniku požáru.
Toxicita: Některé komponenty z výše uvedených dezinfekčních prostředků mohou mít negativní boční účinky. Podráždění pokožky mohou vznikat jako důsledek odmašťovacích a dráždících vlastností dezinfekčního prostředku. Výpary a aerosoly některých prostředků mohou dráždit dýchací cesty. Některé z dezinfekčních prostředků používaných v současnosti jsou dokonce podezřelé z karcinogenních vlastností.
Koroze: Některé komponenty z uvedených produktů mají korozivní účinek na kovy a / nebo syntetické materiály.
Ekologie: Chemické složení (a následně biologická rozložitelnost) většiny složek dezinfekčních produktů na trhu je taková, že je lze považovat za škodlivé pro životní prostředí.
Důležité požadavky, které musí splňovat dezinfekční prostředek
Spolehlivá biocidní účinnost:
· Dezinfekční prostředek musí zničit přítomné patogenní organismy rychle a spolehlivě
· Nesmí mít žádné mezery ve spektru účinnosti
· Musí zabraňovat mikrobiologické rekontaminaci
· Neměla by vzniknout žádná rezistence mikroorganismů proti dezinfekčnímu prostředku
· Musí být registrován a schválen v příslušné zemi používání.
Bezproblémové chování produktu během používání:
· Dezinfekční prostředek musí být bezpečný a uživatelsky
· Nesmí uvolňovat žádné problematické a nežádoucí vedlejší produkty
· Během jeho požívání by neměla vznikat žádná vůně ani zápach
· Nesmí mít žádné korozivní účinky na dezinfikovaný materiál
· Musí být ekologický a pokud možno úplně biologicky odbouratelný
· Měl by být vhodný k dezinfekci stír
Značka: | Floraservis |
---|---|
Choroba: | Bakterie, Hniloba, Plíseň |
Diskusia k produktu