FLORAVITA SiO 100 ml

SKU
198 100
Přípravek FLORAVITA SiO obsahuje křemík a fenyklový olej, zvyšuje odolnost rostlin proti houbovým chorobám a vytváří ochranný film pro zabránění vstupu patogenů a vývoje nemocí. Viac o produkte >
Na skladě
84,54 Kč
nakúpite na splátky
Rýchly nákup
+420 703 380 978
Spýtajte se nás!
Máte otázku?
Zeptejte se nás!

Downloads

Default Category

Charakteristika produktu:

Jedná se o přípravek na bázi listového hnojiva obsahující křemík a fenyklový olej, zvyšuje odolnost rostlin proti houbovým chorobám a vytváří ochranný film pro zabránění vstupu patogenů a vývoje nemocí. Směs rostlinných výtažků a rostlinných olejů fenyklu, které zvyšují vnitřní odolnost rostlin proti padlí a plísni šedé prostřednictvím synergických efektů účinných látek. Vedle dusíku, fosforu a draslíku je efektivním zdrojem křemíku v rostlinami přijatelné formě. Patří mezi nejkoncentrovanější, v současnosti známé zdroje rostlinami asimilovatelného křemíku. Určeno pro révu, bobuloviny, zeleninu a ovocné stromy.

Náhrada za přípravek HF-MYCOL, obdobné složení, identický účinek, vylepšená receptura, vyrobené na Slovensku - vyrábí a balí Floraservis.
HF-Mycol je biologický přípravek k ochrannému ošetření proti padlí a plísni šedé na révě, drobném ovoci, zelenině a okrasných rostlinách.

Základní specifikace:

Kapalné listové hnojivo ve formě koncentrátu FLORAVITA SiO je zdrojem všech tří základních rostlinných živin, křemíku ve vodorozpustné formě a fenyklový silice. FLORAVITA SiO je navrženo tak, aby zlepšovalo celkovou vitalitu ošetřovaných rostlin a zároveň zvyšovalo jejich odolnost proti houbovým chorobám tím, že na jejich povrchu vytváří ochranný film, který zabrání vstupu a vývoji nemoci a také omezuje klíčení spór a jejich prorůstání do listů.

Směs rostlinných výtažků a rostlinných olejů fenyklu, které zvyšují vnitřní odolnost rostlin proti padlí a plísni šedé prostřednictvím synergických efektů účinných látek.
Způsobuje zaschnutí myceliem padlí a plísni šedé. Redukuje infekční podmínky pro pravou padlí.

FLORAVITA SiO je vedle dusíku, fosforu a draslíku efektivním zdrojem křemíku v rostlinami přijatelné formě. Patří mezi nejkoncentrovanější, v současnosti známé zdroje rostlinami asimilovatelného křemíku v roztok formě.

Obsah biogenních prvků:

Obsah dusíku (jako N): min. 3,0 hmot.%, Obvykle 3,75 hmot.%
Obsah fosforu (jako P2O3): min. 2,5 hmot.%, Obvykle 3,0 hmot.%
Obsah draslíku (jako K2O): min. 10,0 hmot.%, Obvykle 11,0 hmot.%
Obsah křemíku (jako SiO2): min. 8,5 hmot.%, Obvykle 9,0 hmot.%

FLORAVITA SiO obsahuje také fenyklový éterický olej.

Obsah nežádoucích těžkých kovů je nižší než stanovují limity platné v České republice.

Základem tohoto kapalného hnojiva je NPK obohacené o vodorozpustnou formu rostlinami dobře přijatelného křemíku.
Neředěný přípravek obsahuje v litru: 46 g dusíku (jako N), 37 g fosforu (jako P2O5), 136 g draslíku v chlor neobsahující formě (jako K2O) a 111 g křemíku (jako SiO2). V zájmu zajištění dobré zmáčateľnosti rostlin hnojivo obsahuje téměř 80 g draselného kokosového mýdla (jako sušina) v litru.
Přípravek obsahuje 37 g fenyklový silice (jako 100% -ní) v litru.

Výhody použití:

vyšší odolnost vůči rostlin vůči houbovým chorobám a škůdcům

vytváří na rostlinách ochranný film pro zabránění vstupu patogenů a vývoje nemocí

zpevnění buněčných stěn-zvýšená odolnost rostlin vůči jejich polehnutí

zpevnění epidermu a zvýšení pH na povrchu rostlin - inhibice klíčení spór a jejich prorůstání do listů

lepší hospodaření rostlin s vodou - vyšší odolnost rostlin v období dlouhodobého sucha

zvýšená odolnost rostlin vůči mrazu

příznivě ovlivňuje příjem a transport kyslíku kořenovým systémem rostlin

zlepšuje příjem makro a mikro živin a procesy fotosyntézy

křemík obsažený v hnojivu příznivě ovlivňuje syntézu ligninu v rostlinách

zlepšuje opelivosť a vitalitu rostlin

zvyšuje odolnost rostlin vůči toxickým prvkem - snižuje se příjem sodíku a příznivě se ovlivňuje odolnost rostlin vůči jejich zasolení

má příznivý vliv na úrodu a její kvalitu

vhodný pro ekologické způsoby pěstování rostlin

Použití a dávkování:

FLORAVITA SiO je určeno pro mimokořenovou - listovou aplikaci. Lze jej však použít také na hnojení půdy a v souvislosti s bezpôdnym - hydroponické pěstování rostlin. Používá se vždy po předchozím zředění s vodou. Nelze jej používat v kysele reagujících směsích!

Pro listovou aplikaci FLORAVITA SiO nejlépe vyhovuje mírně zataženo a bezveterné počasí, aby postřik na povrchu rostlin dlouho zasychat. Rostliny přijímají živiny nejaktivnější přes povrch listů při teplotě 20 až 21 ° C. Při teplotách nižších než + 15 ° C je již příjem živin nadzemní částí rostlin nižší. Ideální je postřik aplikovat před večerem, případně časně ráno.

Obecně lze doporučit dávku 80 až 100 ml na plochu 100m2 (1 ár) v koncentraci 0,3 až 0,6% (23 ml až 46 ml do 10l vody). Postřik je vhodné opakovat každé 2 týdny.

Hnojivo lze používat také na kořenovou zálivku a to ve formě roztoku obsahujícího 20 až 50 ml koncentrátu FLORAVITA SiO na 10 litrů zálivky.

S cílem zvýšit odolnost sazenic je účelné tyto během aktivního růstu ošetřit 2krát týdně postřikem roztoku obsahujícím 1-3 ml koncentrátu FLORAVITA SiO v 1 litru vody.

Révu - padlí, plíseň šedá
Jahody, rybíz, angrešt - padlí americká, plíseň šedá
Zelenina, okrasné rostliny - padlí
aplikace:
podle délky infekčního tlaku ošetřovat v intervalech 7-10 dní
2 ošetření před květem, 3-4 ošetření po květu (během hlavního infekčního tlaku), odstup mezi ošetřeními 7-10 dní
doporučená aplikace ve večerních hodinách nebo při zatažené obloze, ne při intenzivním slunečním záření
Ochranná lhůta: 0 dní

Po silném a vydatném dešti je třeba postřik vždy zopakovat z důvodu obnovení ochranného filmu proti chorobám a škůdcům.

Mísitelnost:

FLORAVITA SiO je neomezeně mísitelné s vodou. Jeho směsitelnost s kapalnými hnojivy a přípravky určenými na ochranu rostlin je však značně omezena a je nezbytné ji vždy předem odzkoušet! Hnojivo FLORAVITA SiO nelze míchat zejména s kysele reagujícími látkami!

Význam křemíku pro rostliny

O roli křemíku ve fyziologii rostlin se donedávna vědělo jen velmi málo - křemík nepatřil mezi prvky významné z pohledu výživy rostlin.

Narůstající zájem zemědělského výzkumu i výrobní praxe o aplikaci křemíku lze dokumentovat také tím, že v září 1999 ve Fort Lauderdale na Floridě (USA) konala třídenní konference na téma "Silicon in Agriculture".

Obsah křemíku v rostlinách se pohybuje: 0,1 - 10% v sušině (pro srovnání v případě dusíku: 0,5-6%, fosforu: 0,15 - 0,5%, draslíku: 0,8-8%, vápníku : 0,1- 6%, železa: 20-600 ppm, boru: 0,2-800 ppm).

Příjem křemíku některými rostlinami je výrazně vyšší než v případě některých používaných rostlinných živin - např. příjem křemíku rýží je cca o 108% vyšší ve srovnání s dusíkem.
Na aplikaci křemíku zvlášť dobře reagují: rýže, ječmen, oves, pšenice, slunečnice, kukuřice, okurky, cukrová třtina, bob, fazole a trávy - u těchto rostlin byl také analyticky zjištěn vysoký obsah kyseliny křemičité v pletivech.

Aplikací křemíku se dosahuje významného zpevnění epidermu a zvyšuje se pH na povrchu listů, čímž se inhibuje klíčení spór a jejich prorůstání do listů.
příznivě ovlivňuje hospodaření rostlin s vodou
ovlivňuje transpiraci
více autoři upozorňují na příznivý vliv přihnojení rostlin křemíkem na odolnost takto ošetřených rostlin v období dlouhodobého sucha
křemík hraje významnou roli v procesu hospodaření rostlin s vodou
zvyšuje odolnost rostlin vůči jejich vadnutí (dekorativní rostliny určené k řez)
zvyšuje odolnost rostlin vůči mrazu

Přítomnost křemíku příznivě ovlivňuje transport a příjem kyslíku kořenovým systémem rostlin (Horst, WJ - Marchschner, H.: Plant and Soil 50,287-303,1978, Vorm, vandr, PDJ - Diest van A .: Plant and Soil 52, 12-29, 1979).

Křemík příznivě ovlivňuje příjem makro a mikro živin a fotosyntézu
u rostlin přihnojení křemíkem byl zjištěn o 50% vyšší obsah chlorofylu
byly výrazně zelenější a listová plocha byla významně větší (okurky).
Také např. při hydroponickém pěstování okurek (10 - 100 mg SiO2 / litr):
dospělé listy byly tmavě-zelené, byly tlustší (vyšší váha na jednotku plochy listu),
výrazně se zvýšil obsah chlorofylu v listech, průkazně se zvýšila váha kořenů,
významně se zvýšila odolnost vůči padlí (Sphaerotheca fuliginea).

Křemík u většiny rostlin zpevňuje buněčné stěny - zvyšuje odolnost rostlin vůči jejich polehnutí.

Rostliny u kterých byla zajištěna dostatečná výživa křemíkem byly odolnější vůči tlaku fungicidních a insekticidních patogenů (Miyake, Y.-Takahashi, E.: Soil Sci.Plant Nutr. 24, 175-189, 1978, Coors, JG: Plant and Soil, 1987 ) - v obilnářství se aplikací vhodné formy křemíku dosahuje významné snížení množství aplikovaných fungicidů.
Literatura uvádí, že ve srovnání s kontrolou se dosahuje při ošetření rostlin vhodnou formou křemíku v průměru asi o třetinu nižší nemocnost ošetřených rostlin.
Pěstitelé okurek a růží poukazují na zvýšenou odolnost rostlin foliární přihnojení křemíkem vůči padlí (také přídavek 100 ppm SiO2 do živného roztoku snížilo počet kolonii padlí).

Kyselina křemičitá, podobně jako kyselina boritá, reaguje s o-fenoly, které jsou prekurzory v biosyntéze ligninu, přičemž se vytvářejí mono-, di-, nebo i polymerní komplexy křemíku - je proto pravděpodobné, že křemík hraje roli při syntéze ligninu.

Foliárna výživa rostlin vodorozpustnými formami křemíku se doporučuje jako preventivní prostředek pro zvýšení odolnosti rostlin vůči padlí révového (Oidium Tucker), plísni šedé - botrytidě (Bottrytis cinerea), červené spále révy Ascomycetes) a bílé hnilobě na vinné révě.

Aplikace křemíku se v zámoří (USA, Austrálie) běžně využívá jako preventivní ochrana proti padlí a dalším nemocem, při pěstování plodové zeleniny (hlavně okurek), hlavně sklenících.

Již v roce 1934 byly publikovány příznivé výsledky s použitím křemíku souvislosti s ochranou pšenice proti padlí.

Byl prokázán příznivý efekt výživy křemíkem na opelivosť více druhů rostlin.

Při dostatečné výživě rostlin křemíkem dosahuje se lepší tolerance rostlin na extrémy v zásobování manganem a železem (hlavně v souvislosti s obsahem Fe a Mn v používané zálivkové vodě).

Křemík zvyšuje toleranci rostlin vůči toxickým prvkem (např. Snižuje se příjem sodíku) - u hydroponicky pěstovaných rostlin byla zjištěna vyšší odolnost rostlin vůči jejich zasolenosti.

Význam křemíku pro teplokrevných živočichů

V těle dospělého člověka je průměrně 1,4 g křemíku většinou ve formě oxidu křemičitého a jeho nedostatek má za následek chorobné změny v organismu.

Křemík se podílí na elasticitě kůže, svalů, cévních stěn, fibrinu, vlasů a nehtů. Křemík se účastní na tvorbě chrupavek, kostí a placenty.

Kyselina křemičitá je součástí tkání, snižuje propustnost cévních stěn, vlásečnic, čímž brání vzniku modřin.

Cévní stěny jsou elastičtější, což zabraňuje tvorbě trhlin a artérie snášejí proto i vyšší hladiny lipidů (cholesterolu) - tento příznivý účinek křemíku na srdce potvrzují i ​​výzkumy v Anglii, USA a Finsku - obyvatelé žijící v oblastech s vyšším obsahem křemíku ve vodě (cca 17 mg Si v litru) trpí méně koronárními onemocněními a také je tam nižší úmrtnost na srdečně-cévní onemocnění.

Hliník přítomen v pitné vodě podporuje vznik a průběh Alzheimerovy choroby - pokud je ovšem ve vodě přítomen křemík (cca 10 mg Si v litru) je resorpce nežádoucího hliníku snížena.

Křemík přímo ovlivňuje růst - působí při budování kostí jako iniciátor procesů mineralizace. V procesu regenerace zlomených kostí je v nich až 50-násobný nárůst obsahu křemíku.

Křemík ovlivňuje růst zdravých a krásných vlasů, nehtů, zubů a pokožky - často proto nazývá jako prvek krásy.

Denní potřeba křemíku pro dospělého člověka se uvádí jako 10 - 100 mg. Zvýšený příjem křemíku se doporučuje v těhotenství, v období intenzivního růstu a také ve stáří.

Křemík se z potravy těžko vstřebává pro velmi nízkou rozpustnost jeho sloučenin - zdrojem křemíku jsou především rostliny a pitná voda.

Fenykl / Foeniculum vulgare / je vytrvalou bylinou, dorůstající do výšky asi 1,5 m, která pochází ze Středomoří. Z plodů fenyklu lze izolovat silici, jejíž podstatu (až 60%) tvoří anethol, přičemž obsahuje také? -Fellandren, D-limonen, Fenchel, chavicylmetyléter a kamfen. Tento éterický olej se používá především při výrobě kosmetiky (zubní pasty, ústní vody, voňavky) a při výrobě likérů a v souvislosti se speciální potravinářskou výrobou.

V souvislosti se stále významnějším využíváním biologické ochrany rostlin a postupnou náhradou syntetických pesticidů odborná literatura prokázala fungicidní, baktericidní a také insekticidní účinnost fenyklový silice.
Fenyklový silice je také součástí některých repelentních přípravků, které slouží k odpuzování bodavého hmyzu - mj je účinná i na odpuzování klíšťat.

Postřiky není vhodné připravovat do zásoby!

Před použitím přípravku si důkladně přečtěte etiketu obalu a návod k použití.

Značka:Floraservis
Typ:Biologické proti chorobám
Choroba:Houbové choroby, Padlí, Plíseň
Aplikace:Drobné ovoce, Obiloviny, Réva, Zelenina
Balení:100 ml

Diskusia k produktu