Typy jezírkových filtrů
Jezírkové filtry musí mít 2 hlavní části: biologickou a mechanickou. Poté, co UV lampa zabije jednobuněčné řasy, voda projde přes mechanickou část filtru, kde nám zůstanou všechny hrubé nečistoty. Na mechanickou separaci nečistot se využívají nejčastěji filtrační houbičky různé hustoty a kartáče. Neméně důležitá je biologická část filtrace. Biologická část filtru funguje jako mini čistička. Ve většině případů je biologická část ve filtrech tvořená porézním materiálem přírodního nebo umělého původu nazývaným také jako média. Jednoduše řečeno média uvnitř filtru tvoří obrovskou plochu, která se stane domovem mnoha milionům užitečných bakterií.
Tyto bakterie rozkládají toxiny, které vznikají v jezírku z výkalů ryb, nadměrného krmení, prašnosti či rozkladem organického materiálu na dně. Startovací bakterie svou činností ve filtru nebezpečné plyny upraví, voda se tak detoxikuje a je bezpečná pro ryby.
Typy jezírkových filtrů podle způsobu zapojení:
Podvodné filtre
Tento typ filtrů pro jejich nepraktičnost nedoporučujeme. Podvodní filtry jsou čerpadla a filtry v jednom. Filtrační houbičky, UV lampa a samotný rotor čerpadla jsou ukryté v jednom celku, který ukládáme pod vodní hladinu. Problémem u těchto filtrů je zejména jejich čištění, protože je třeba je celé vyjmout z vody. Houbičky jsou zpravidla velmi malé, hodí se proto zejména pro jezírka, kde je prostorový problém s objemem max. 1-2 m3.
+ kompaktní zařízení, filtr, UV lampa, čerpadlo v jednom
+ možné použít na malé vodní nádrže a fontány
- složitá údržba
- nedokonalá filtrace
Tlakové jezírkové filtry
Tento typ filtrů se využívá u malých až středních jezírek. Podle našich zkušeností je doporučujeme pro jezírka do velikosti 8 až 10 m3. I když podle výrobců filtry zvládnou větší kubaturu, jejich objem je však malý a filtrační účinek nemusí být dostačující. Tlakové jezírkové filtry se využívají i u jezírek s vodopádem nebo potůčkem. Protože voda v nich je pod tlakem, dokáže ji filtr vytlačit i na výše položené místo, tedy nad úroveň samotného filtru. Tyto filtry jsou u zákazníků oblíbené zejména proto, že se dají do ⅔ zakopat a tím pádem se snadno maskují. Tlakové filtry však určitě nepoužívejte na koupací jezírka.
Výhody/nevýhody
+ lehké maskování
+ možné použít na vodopády a potůčky
- pro menší jezírka do 10 m3
- menší velikost biologické části
- UV lampa je zabudovaná přímo ve filtru, při zvýšené osádce ryb ji nelze vyměnit za větší
Průtokové jezírkové filtrace
Největší výhodou průtokových filtrací je jejich velikost, díky které filtrují vodu dokonaleji než tlakové filtry. Voda do filtru přitéká pomaleji, resp. není ve filtru pod tlakem, bakterie a biologická část filtru má tak více času na své působení. Mechanická filtrace u průtokových filtrů je na velmi dobré úrovni, využívá se screenexové síto nebo vortex. Průtokové filtry jsou vhodné pro jezírka až do 140 m3 bez ryb a využívají se i v koupacích jezírkách. Dokonalejší typy mají automatické čištění.
Výhody/nevýhody
+ velmi dobrá mechanická a biologická filtrace
+ u typů s externí UV lampou ji dokážete vyměnit např. při rozšíření jezírka
+ použití i u koupacích jezírek a biobazénů
- horší maskování
- voda musí odtékat gravitačně přímo do jezírka
Modulové, bubnové jezírkové filtrace
Nejdokonalejší filtrace. Modulové filtry jsou ideální pro všechny druhy jezírek od 20 m3. Modulové sestavy lze skládat podle potřeby, horní hranice kubatury prakticky neexistuje. Existuje více druhů modulů, z nichž má každý jinou úlohu např. odstraňování hrubších nečistot, biologická část, modul na vázání fosfátů. Celá filtrace se tak dá navrhnout na konkrétní jezero ať už je to KOI jezírko, BIObazén nebo koupací jezírko. Při změně velikosti jezera se dají v případě potřeby jednotlivé filtrační moduly přidat nebo odebrat.
Výhody/nevýhody
+ nejúčinnější filtry na trhu
+ možnost zabudovat filtry např. do mola, pod vodní hladinu
+ všestranné použití KOI jezera, BIObazény, koupací jezera
- větší rozměr filtrů
Jak vybrat správný jezírkový filtr?
I při výběru jezírkové filtrace platí: “Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci“. Až 30 % zákazníků, kteří přijdou k nám na prodejnu zakoupit jezírkovou filtraci, již nevyhovující filtraci vlastní. Problémem je často špatně navržená filtrace zahradníkem, neodborná rada prodejce (nejčastěji v hypermarketu) nebo kupování podle informací na krabici výrobku. Výrobci často využívají triky na zákazníky. Na krabici uvedou vždy kapacitu filtru pro jezírko bez ryb. Jako příklad můžeme uvést Hobby filtrační set Pondopress 15 000. Podle názvu se zdá, že je určené pro 15m3 jezírko. Tento údaj je však uvedený pro jezírko bez ryb. Ve skutečnosti je uvedený filtr vhodný pro jezírko s osádkou ryb o objemu max. 5 m3.
Kvalitnější filtrace mají vždy uvedené, na jaký objem vody v jezírku jsou určené při různé osádce ryb:
- Jezírko bez ryb
- Jezírko s rybami
- Jezírko s KOI
Platí přímá úměra, čím více je ryb v jezírku, tím větší musí být filtr a silnější UV lampa. Je nutné myslet na to, že i informace od kvalitnějších výrobců nejsou na 100 % spolehlivé a jsou uvedené pro ideální podmínky.
Při výběru jezírkového filtru zohledníme řada faktorů:celková stavba jezírka - tvar, použité kamenivo...
- druhy a počet vodních rostlin
- umístění jezírka
- počet ryb, druhy ryb
- kvalita krmiva
- prašnost prostředí
- použití přídavných zařízení: skimmer, sací koš, okysličovač...
- náročnost údržby
Vyberte si Váš filtr z naší bohaté nabídky kvalitních jezírkových filtrů a filtračních setů. Rádi Vám poskytneme bezplatné poradenství e-mailem, telefonicky nebo osobně. Pokud si chcete prohlédnout filtraci živě, rádi Vám je představíme v naší prodejně, kde si filtrace sami prohlédnete, porovnáte kvalitu provedení a ukážeme Vám způsob čištění.