Mechanický štěrbinový filtr

Mechanický štěrbinový filtr

Mechanický štěrbinový filtr slouží k odstranění hrubých nečistot z jezírkové vody jako jsou listy, mrtvé řasy, výkaly, zbytky krmiva... V tomto typu filtru je obvykle instalované nerezové síto, přes které protéká jezírková voda. Síto bývá 200 - 300 mikronové. Tento typ filtru obvykle slouží jako předfiltr k biologickému filtru. Jelikož je voda ve štěrbinovém filtru okysličovaná, po přechodu do biologického filtru tento fakt pomáhá bakteriím v rozkladu biologického odpadu z jezírka.

 

Čistění filtru:

Mechanický štěrbinové filtr na rozdíl od biologického filtru se musí čistit co nejčastěji, protože při větším zanesení filtračního síta dochází k rozkladu nečistot ve filtru a tím i k spotřebovávání kyslíku, což negativně působí na funkci bakterií v biologickém filtru.
V době intenzivního krmení klesne na dno jezírka hodně špíny (kal, nezkonzumované krmivo.../ a dnová vpust nasává obrovské množství nečistot do štěrbinového filtru. V tomto případě je nutné čistit filtr každé 2-3 dny.
Pokud v jezírku nemáme velké množství ryb a ani není nutné intenzivní krmení, filtr můžeme čistit na týdenní bázi, někdy až měsíční.
Kromě krmení a kalu od ryb je nutné mít na paměti další možnosti znečištění, a to především na podzim. Spadané listí ze stromů, které nasaje skimmer nebo padnou na dno jezírka a nasaje je dnová vpust. V tomto případě je nutné pravidelněji čištění.

Filtr zachytí všechny hrubé nečistoty podle propustnosti mikronového síta

Jak jsem se již zmínil, nečistoty ve štěrbinovém filtru spotřebovávají kyslík, což negativně ovlivňuje funkci biologického filtru.
Štěrbinový filtr odstraní nečistoty z jezírka, ale pokud nepoužijeme biologický filtr a UVC lampu, bude čistota a průzračnost jen málo ovlivněná.
Při rozkladu nečistot, zejména při zanedbaném čištění filtru, dochází k uvolňování živin, což má za následek podporu růstu vláknitých řas.
Na trhu je v nabídce několik typů štěrbinových filtrů. Ačkoli princip fungování zůstává nezměněný, čištění filtru může být rozdílné. Některé typy mají zabudovaný odkalovací ventil, kterým se nečistoty usazené na mikronovém sítě mechanicky vypláchnou proudem vody, jiné odkalovací ventil nemají, je nutné vyjmout síto spolu s nečistotami ven z filtru a síto vyčistit mimo filtr.

Detail na způsob čištění filtru -mikronové síto je nutné vyjmout a vyčistit mimo filtr; obr. 2 mikronové síto je možné vyčistit proudem vody, nečistoty jsou odplavené do kalové vpusti

 

Způsob zapojení štěrbinového filtru:
Zapojenie typu čerpadlo - filter

První způsob - čerpadlové zapojení (Pump fed system) dodávky jezírkové vody do štěrbinového filtru lze přímo napojit na čerpadlo, které nasává vodu z jezírka a dopravuje ji do štěrbinového filtru. Je to nejlevnější a nejjednodušší způsob přivádění vody, ale také nejméně účinný. Větší nečistoty mohou uvíznout uvnitř koše čerpadla, kde se rozkládají a zbytečně dodávají živiny do jezírka. Nečistoty střední velikosti se dostanou do čerpadla, kde budou nasekané na menší kousky oběžným kolem čerpadla a oddělené od vody ve štěrbinovém filtru. Avšak protože tyto kousky byly rozdrcené na menší, je zde velká pravděpodobnost, že propadnou přes mikronové síto a vrátí se zpět do jezírka. Jednou z výhod u tohoto typu instalace je umístění filtru nad úrovní hladiny jezírka. Tento způsob zapojení není závislý na výšce hladiny. Pokud je voda nad úrovní skimmeru, tak čerpadlo bude neustále dodávat vodu do filtru. To platí i v případě, že je filtr připojený ke spodní vpusti. Tento systém umožňuje změny v jezírku, aniž by majitel musel vypnout filtraci.
 

Gravitačné zapojenie štrbinového filtra 

Druhý spůsob - gravitační zapojení. Tento způsob přivádění vody je o něco složitější a vyžaduje použití pohyblivých částí. Horní část filtru je obvykle instalovaná 2,5 cm nad maximální hladinu jezírka a zbytek filtru je pod vodní hladinou. Čerpadlo je umístěné za mikronovým sítem, takže se do čerpadla dostane pouze filtrovaná voda, což výrazně snižuje údržbu čerpadla rovněž i jezírka. Tento způsob zapojení umožňuje odfiltrovat jak velké, tak i střední nečistoty, které zůstávají na mikronovém sítě a nezůstávají v čerpadle jako při předešlé verzi zapojení. Rovněž nejmenší částečky zůstávají zachycené ve větších nečistotách. Pohyblivé části jsou připojené k plováku uvnitř filtru, který se pohybuje nahoru a dolů, podle toho kolik vody nasává z filtru. Někteří výrobci používají pohyblivý “tácek“, který vyžaduje použití flexibilních “měchů“, které se mohou smrštit, což povede ke snížení celkového průtoku. Jiní výrobci používají stacionární “tácek“ zásobník a mají nastavitelnou překážku (hať), která se pohybuje nahoru a dolů. Jednou z velkých nevýhod tohoto způsobu zapojení filtru je jeho závislost na rovnoměrné hladině jezírka. Vnitřní plovákový systém má omezené možnosti pohybu nahoru a dolů, takže pokud hladina jezírka začne klesat, je velká pravděpodobnost nasávání vzduchu do čerpadla, což může způsobit zničení čerpadla. Z tohoto důvodu se doporučuje nainstalovat systém automatického dopouštění vody do jezírka, aby se předešlo případným škodám. Pokud je nutná velká výměna vody, pak je třeba filtrační systém odstavit, dokud se nedosáhne konstantní hladiny vody. To může mít negativní dopad na biologickou filtraci, která je zapojena za štěrbinovým filtrem.


Obě metody zapojení mají své klady a zápory a je nutné zjistit, která metoda je pro vás výhodnější. Pro více informací je zde náš tým, který vám rád poradí a zodpoví vaše otázky
www.záhradnejazierka.sk
Petomar Slovakia, s.r.o.
Č.d. 870 (areál VELBY)
925 63  Dolná Streda
Mobil: 0902 191 834, 0918 694 557