Kapková závlaha šetří Váš čas i peníze
- Kapková závlaha - používá se k výsadbě. Umísťuje se ke kořenovému základu nebo kmeni, čímž se voda přivádí přímo k rostlině. Přivádějící hadice se může skrýt pod mulčovací kůru nebo pod štěrk.
- Mikrozávlaha kapkovacím potrubím - jde o šetrné a praktické zavlažování zeleninových nebo květových záhonů, keřových výsadeb a ploch, kde není vhodná celoplošná zálivka výsuvnými postřikovači. Nejrozšířenější je zálivka kapkovacím potrubím, kde jsou kapkovače již vlisované pevně uvnitř potrubí a my si můžeme vybrat vzdálenost, kterou požadujeme dle zavlažovaného místa.
- Mikrozávlaha - slouží k zalévání skalek, skleníků a květináčů při použití různých typů mikropostřikovačů, kterými můžeme zalévat odkapáváním, mlžením nebo paprskovitě. Uvedená závlaha má své místo i v zahradnických centrech nebo pěstebních školkách či ovocných sadech. Na uvedených místech jde ve většině případů o hlavní a také jediný zdroj distribuce vody k jednotlivým rostlinám.
Automatická závlaha představuje úsporu energie a času. Závlahové systémy pracují plně automaticky, takže zalévání zahrady můžete klidně pustit z hlavy, i když pojedete na delší dobu z domu pryč. Vaše rostlinky a trávník budou vždy optimálně zalité, protože závlahový systém pomocí rozšiřovacích modulů dokáže sám vyhodnotit intenzitu srážek a určit kolik vody je ke každé konkrétní zálivce potřeba.
Kapková závlaha svépomocí?
Častou otázkou od našich zákazníků je, zda se dá kapková závlaha vybudovat svépomocí. Samozřejmě, při dodržení postupných kroků a trochu techniky zručnosti, to možné je.
Než začneme s realizací automatického závlahového systému je nutné:
- zakreslit všechny plochy, které chceme zavlažovat (např. trávník, stromy, okrasné keře, domácí zahrádka, okrasné květiny...) Doporučujeme, aby na plánku byly zakresleny kvóty a rovněž kde se nacházejí stinná míst
- zjistit, jakým zdrojem vody se bude zavlažovat (kopaná studna, vrtaná studna, vodovod...), tlak a průtok vody v litrech za minutu
- při rozvržení závlahového systému na jednotlivé sekce je nutné vycházet z průtoku zdroje vody, na který se můžeme připojit. Součet průtoku vody všech postřikovačů, vodovodních kohoutků, kapkové závlahy atd. nesmí překročit naměřený průtoky vody ze zdroje. Při průtoku vody k rozstřikovačům vznikne ztráta na průtoku, proto doporučujeme odečíst 10 % z průtoku.
Jako příklad můžeme uvést: Při průtoku 100 l/min, musíme počítat se ztrátou 10 % t.j. 10 l. Čili reálný přítok bude 90 l/min. Pro okrasné dřeviny, živé ploty, skleníky a podobné výsadby můžeme použít kapkovou závlahu, která je vedena po povrchu nebo pod mulčovací kůrou. Kapkovací potrubí má v sobě umístěné dírky, např. kapkovací potrubí RB Dripline 2,3 l 33 cm od firmy Rainbird, průtok 2,3 l/hod, s kompenzací tlaku v rozmezí 0,6 - 4 baru. S těmito údaji je také nutné počítat v projektu.
- Napájecí zdroj - elektromagnetické ventily lze napájet buď z elektrické sítě 240V - elektromagnetický ventil s napájením 24V nebo z baterií - elektromagnetický ventil s napájením 9V
Způsob zapojení závlahového systému:
Zdroj vody - studna nebo veřejný vodovod (v tomto případě bod 1 vynecháme)
- Čerpadlo - před koupí čerpadla je nutné vědět, zda je možné zapojit čerpadlo do sítě na 240V nebo 400V. Čerpadlo musí mít vyšší průtok vody než je požadováno, protože dochází ke ztrátám v potrubí. V opačném případě nám automatická závlaha nebude pracovat správně.
- Filter na zachycování drobných nečistot (nejčastěji písek, který může vážně poškodit celý zavlažovací systém - poškození elektromagnetických ventilů, ucpání rozstřikovačů, atd.)
- Vypouštěcí ventil pro zazimování - neocenitelný pomocník na vypuštění vody ze systému.
- Při vysokém tlaku - nad 3 bary je vhodné do systému nainstalovat tlakový ventil
- Řídící jednotka, která ovládá elektromagnetické ventily, snímače /déšť, mráz, vítr, průtok/. Řídící jednotku je vhodné umístit na místo, kde na ni nebude pršet.
- Elektromagnetický ventil. Elektromagnetické ventily se instalují do speciální plastové šachty. Velikost šachty závisí na počtu ventilů.
- Soustava hadic, která přivádí vodu do jednotlivých sekcí rozstřikovačů
- Rozstřikovače
- Drenážní ventil - umísťuje se v každé závlahové sekci na nejnižší bod pro odvod zbylé vody po ukončení zavlažování
Jednodušší způsob zapojení automatického zavlažování
V případě, že chceme automaticky zavlažovat menší plochy, můžeme použít programovatelné jednotky, které se namontují přímo na zahradní ventil ¾ nebo ½ a jsou napájeny baterií. Tyto jednotky se dají zakoupit od jednoduchých, které se dají naprogramovat manuálně, až po digitální s dešťovým senzorem, které se dají naprogramovat na určité časové období, nebo mají předprogramované automatické závlahové programy.
Kapkovací hadice
Na trhu je několik typů. Ve zkratce je můžeme rozdělit na předpřipravené k okamžitému použití - děrované v určitých rozestupech - spon (hadice je děrovaná v přesných rozestupech, standardně 33 cm a 50 cm, jsou dostupné i jiné rozměry rozestupů) nebo hadice plné, které je nutné děrovačkou propíchnout a udělat vývod, přesně kde potřebujeme. Předpřipravené kapkovací hadice jsou vhodné do ovocných sadů nebo pro okrasné stromky, zeleninu, do skleníků. Hadice plné - vývod se musí manuálně připravit nástrojem na děrování hadic + je nutné dokoupit příslušenství - kapkovače, rozdělovače přes které je možné hadičkami s menším průměrem napojit mikropostřikovače, rosiče a jiné příslušenství.
Dále můžeme rozdělit kapkovací hadice s kompenzací tlaku a bez kompenzace tlaku. Hadice s kompenzací tlaku zajišťuje konzistentní průtok po celé délce závlahové linky a tím vysokou rovnoměrnost závlahové dávky bez ohledu na sklon terénu. U hadice bez kompenzace tlaku může dojít k postupnému poklesu tlaku v hadici ve větší vzdálenosti od místa napojení. Doporučená délka hadice - aby se předešlo velkému poklesu tlaku - je 60 m. Rovněž se doporučuje udělat okruh - čili zapojit konec hadice do místa, odkud je napájena ke zdroji vody.
Kapkovací hadici si můžete pomocí kapkovačů upravit sami, případně zakoupit hadici už děrovanou. Nejvíce používané jsou hadice s rozestupem kapkovačů 33 cm a 50 cm. |
Potrubí LDPE - Low-density polyethylene (LDPE) z polyethylenu s nízkou hustotou jsou určeny pro dopravu kapalin do 30 °C. Vhodná na zavlažování, pro rozvody zavlažovacích systémů.
Potrubí HDPE - High-density polyethylene (HDPE) z polyetylenu s vysokou hustotou jsou určeny pro dopravu kapalin. Vhodná na zavlažování, pro rozvody zavlažovacích systémů.
Hlavní výhody LDPE a HDPE potrubí:
- nízká hmotnost ve srovnání s ocelovými potrubími
- jednoduchá manipulace a nízkonákladová pokládka (vyplývající z nízké hmotnosti a ohebnosti materiálu)
- netoxicita materiálu
- vynikající odolnost vůči fenoménu vodního kladiva - nárazů v potrubí při uzavření průtoku
- imunita proti korozi a z toho vyplývající ekonomické úspory na protikorozní ochranu
- nižší koeficient absolutní drsnosti potrubí a eliminování zarůstání (inkrustace) potrubí, typického fenoménu u ocelových potrubí
- vysoká životnost trubek
Polyethylen (PE) patří mezi nejstarší polymery, používané pro výrobu potrubí (od padesátých let). Postupy jeho výroby se časem měnily a s nimi došlo i k postupnému zdokonalování materiálu.